MIPIM Gayrimenkul Fuarı'nda Türk Şovu
Sabah 16.03.16

MIPIM Gayrimenkul Fuarı'nda Türk Şovu Sabah 16.03.16

Gayrimenkul sektörünün en büyük fuarı MIPIM 2016, Cannes'da kapılarını açtı. Fuara 23 firma ve belediye ile katılan Türkiye, katılımcı sayısında ilk 10 ülke arasına girdi

 

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2016, Fransa'nın Cannes kentinde kapılarını açtı. Türkiye, MIPIM 2016'ya 23 firma ve belediye ile katıldı. Toplam katılımcı sayısında ilk 10 ülke arasına girdi. Cuma gününe kadar açık kalacak fuarı, uluslararası yatırımcıların da olduğu 26 bin 500 katılımcının ziyaret etmesi bekleniyor.

 

İTO'DAN 685 METREKARELİK ÇADIR 

 

Fuara bu yıl İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 685 metrekarelik çadırı damga vurdu. Emlak Konut GYO'nun desteğiyle hayata geçirilen çadır, Paris ve Londra çadırlarının arasında yer alıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 96 metrekarelik 'Yaşayan İstanbul' çadırıyla bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Mega projelerle biriken mühendislik tecrübemizi doğru planlamayla dünyanın her ülkesine satabiliriz. Özellikle son beş yılda kazandığımız mühendislik yetenekleriyle yurtdışında birçok projeye imza atabiliriz" dedi. 

 

ALANI İKİ KAT ARTIRDIK 

 

İTO'nun 400 bin üyesinden 60 bininin inşaat sektöründe olduğunu dile getiren Çağlar, "Bu sektöre yatırım yapmamız gerekiyor. Geçen yıl çadırın büyüklüğü 300 metrekareydi, bunu iki kat artırdık. İstanbul'unki Paris'ten sonra ikinci büyük çadır. Üçüncü de Londra. Türkiye'den geçen yıl fuara 700 kişi geldi, bu yıl sayı 800'e çıktı" diye konuştu. Fuarda yabancı yatırımcılarla buluşacaklarını da kaydeden Çağlar, şöyle konuştu: "Bu fuarda alım-satımdan ziyade işbirlikleri oluşuyor. Türkiye'nin ve İstanbul'un potansiyelini anlatmak için buradayız." 

 

1 MİLYON KART VİZİT ALIŞVERİŞİ

 

İTO Başkanı Çağlar, fuarda geçen yıl günde 1 milyon kartvizit alışverişi yapıldığını, 22 bin de tweet atıldığını hatırlattı.

 

8 BELEDİYE DE FUARDA

 

Bu yıl MIPIM'de aralarında Antalya, Balıkesir, Hatay, Ordu, Kocaeli ve Beyoğlu'nun da olduğu 8 belediye stant açtı.

 

FRANSIZ BAKAN DA GELDİ

 

Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, İstanbul Çadırı'nı ziyaret etti. Çadırda İTO Başkanı İbrahim Çağlar'dan İstanbul'daki yatırım olanaklarıyla ilgili bilgi aldı.

 

ÇADIRDA SABAH KAHVALTISI

 

SABAH gazetesi İTO'nun çadırında katılımcılara Sabah logolu fincanlarla Türk kahvesi ikram etti. TOKİ Başkanı Ergün Turan da İTO çadırında Türk kahvesi içti.

 

1.2 MİLYON EUROYA MAL OLDU

 

Çağlar, İstanbul çadırı maket kurulumu, görsel şovlar, teknik kurulumlar, yer kirası ve iç dekorasyonunun toplam maliyetinin 1.2 milyon euroya mâl olduğu bilgisini verdi.