Balıkesir'i Cannes'e Taşıdılar
Milliyet

Balıkesir'i Cannes'e Taşıdılar Milliyet

Milliyet – 16.03.16


BALIKESİR'İ CANNES'A TAŞIDILAR

 

Fransa'nın Cannes kentinde açılan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'de en büyük stand Türkiye'nin. 1700 metrekarelik dev stantta Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu Büyükşehir Belediyeleri projelerini tanıtıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'la birlikte 20 ilçe belediye başkanı da Cannes'daki fuarda. Büyükşehir'in merkez ve ilçelerdeki büyük projeleri dev maketler ve görseller eşliğinde tanıtılıyor.

 

DÜNYANIN en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, Fransa'nın Cannes şehrinde açıldı. Fuarın en göz alıcı standı ise Türkiye. 1700 metrekarelik alan ve 850 kişilik katılım ile Türk şehirlerinin ve gayrimenkul şirketlerinin gövde gösterisine sahne oluyor.


Dünya genelinde 89 ülkeden yaklaşık 22 bin gayrimenkul profesyoneli ile 4 bin 800 yatırımcı ve finans kuruluşunu bir araya getiren, bin adet projenin yer aldığı fuarda Türkiye göz kamaştırıyor.Toplamda 20 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda Türkiye'nin katılımcı açısından beşinci sırada olduğu belirtiliyor.


Fuarda Türk kurum ve kuruluşlarına ait 50 stant bulunuyor. Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu büyükşehir belediyeleri stantla katıldığı fuarda Balıkesir, Büyükşehir Belediyesi ve 20 ilçe belediyesiyle temsil ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ve ilçe belediye başkanları tam kadro Cannes'daki gayrimenkul fuarında yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuyla Fransa'daki fuara katılan ilçe belediye başkanları, fuar ziyaretçilerine Balıkesir'de yaşama geçirilecek projelerin tanıtımını yapıyor.


BELEDİYELER PROJELERİYLE CANNES'DA


Antalya Büyükşehir Belediyesi "Kruvaziyer Limanı", "Kaleiçi Yat Limanı", "Boğaçayı ve Konyaaltı Sahili"nin yanı sıra spor ve yayla turizmine yönelik dev projelerle birlikte dünya film endüstrisinde yer almak için geliştirdiği projelerle katılımda boy gösterirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi "Bandırma Organize Sanayi Bölgesi", "Ayvalık Kruvaziyer Limanı", "Sarımsaklı Kıyı Plajı Düzenlemesi", "Port Gömeç", "Tuzla Önü Projesi ve Ayvalık Köprüsü" gibi pek çok projeyi sergiliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesinin sergilediği projeler arasında sağlık turizmine odaklanmış Sıcak su Kentsel Dönüşüm, İpekiş Termal Turizm ile Uludağ Kirazlıyayla Sürekli Eğitim Merkezi ve Sur Yapı AVM Rezidans projesi yer alıyor.Hatay Büyükşehir Belediyesi, turizmden ticarete uzanan pek çok yatırım projesiyle fuarda yer bulurken, Konya Büyükşehir Belediyesi "Mevlana Kültür Vadisi", "Metro Konya", "Meram Teleferik", "Karapınar Güneş İhtisas Endüstrisi", "Hüyük Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisi", "Sebze ve Meyve Hali", "Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi" ile rekreasyon, yaşam merkezi ve dönüşüm projeleriyle Fransa'da sahneye çıktı. Ordu Büyükşehir Belediyesi ise "Ordu-Giresun Havalimanı", "Ünye Konteyner Limanı", "Melet", "Çambaşı Yaylası Kış Sporları Kayak Merkezi" ve Çambaşı Ekolojik Tatil Köyü projeleri ile fuara katılım gösteriyor.


BAŞKANLARIN HEDEFİ YATIRIMCI ÇEKMEK


Öte yandan şehirlerindeki projeleri tanıtmak ve yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için Balıkesir Büyükşehir
Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz şehirde etkinliğe katılıyorlar.


TURİZM, LOJİSTİK, YENİLENEBİLİR ENERJİ


Balıkesir, turizm, lojistik ve yenilenebilir enerji alanlarında tanıtıma ağırlık veriyor. Fuar ziyaretçileri için özel hazırlanan kataloglar ve diğer materyallerle Balıkesir'in tanıtımı gerçekleştiriliyor. Balıkesir'e yatırımcı çekmenin hedeflendiği fuarda, Büyükşehir'in hazırladığı proje maketleri ve İl'in tüm yönleriyle tanıtıldığı ürünlerin fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördüğü belirtiliyor.

Fuar 18 Mart tarihine kadar açık kalacak.